Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej - jaki poród?

Dział forum zajmujący się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego, serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych

Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej - jaki poród?

Postautor: salma2000 » 25 wrz 2012, 23:00

Witam wszystkich!Mam ogromny dylemat i nie wiem co zrobić. Bardzo proszę zapoznajcie się z moim przypadkiem i doradźcie mi właściwą decyzję... Mam 28 lat i jestem w 39 TC zaraz rozwiązanie a ja nie wiem jak powinno ono wyglądać: cc czy sn.

Mój defekt to tętniak przegrody międzyprzedsionkowej z umiarkowanym wypadaniem zastawki dwudzielnej, ze śladowym nieistotnym przeciekiem. Badanie to zostało przeprowadzone w październiku 2004 roku (przezprzełykowe TEE).

Dokładne parametry badania:
AORTA 30mm, zastawka aortalna bz.,zastawka dwudzielna: otwarcie dobre, umiarkowane wypadanie płatka, niedomykalność śladowa; zastawka trójdzielna: bz.; tętnica płucna: bz, zastawka bz; lewy przedsionek 30mm; tętniak przegrody m-p ze śladowym przeciekiem; lewa komora wielkość skurczu 33mm, rozkurczu 49mm, kurczliwość dobra, EF 65%, odcinowe zaburzenie kurczliwości nie stwierdzono; tylna ściana grubość skurczu 14mm, rozkurczu 8mm; przegroda międzykomorowa grubość skurczu 11mm, rozkurczu 8mm, ruch prawidłowy; osierdzie bz; prawa komora 19mm (ogólny obraz po 6 miesięcznym odstępie badań - bz.).

Lekarz który przeprowadził to badanie w 2004 (miałam wówczas 20 lat), powiedział, że powinnam zgłaszać się do kontroli kardiologicznej raz na 4 lata, powinnam mieć dziecko do 30 roku życia, zalecił oszczędny tryb życia i stwierdził, że może na starość przypałętają się jakieś problemy, ale nie muszą.Zalecił ćwiczenia aerodynamiczne, odradził wysiłkowe, zabronił antykoncepcji hormonalnej, aby nie zagęszczać krwii oraz po komisji lekarskiej dostałam zwolnienie z zajęć WF-u na studiach. Ogólnie bardzo ufałam temu kardiologowi, ma dobrą renomę w Szczecinie i jest dr. hab. klinikii kardiologii PAM.

Niespodziewanie zaszłam w 2012 w ciąże. W 3 miesiącu ciąży poszłam w Gdańsku do pani Kardiolog, która zleciła mi EKG i echo.

Wynik w kwietniu 2012 echo serca to:
aorta pierścień opuszka 30mm; cz.występująca 28; lewy przedsionek 35mm; lewa komora rozkurcz 49, skurcz 26; przegroda międzykomorowa 10; tylna ściana LK 10; wielkość jam serca w normie, bez przerostu, bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości; EF 70%; zastawki bez istotnych zmian; gradienty prawidłowe; funkcje rozkurczowe w normie; komora prawa bez nadciśnienia, worek osierdziowy wolny, przegroda międzyprzedsionkowa w miejscu "ostium secundum" z widocznym niewielkiem balotowaniem, w badaniu TTE przecieku nie uwidoczniono.

Na bazie tych badań pani Doktor stwierdziła, że mogę rodzić sn i nie potrzebna jest cesarka. Zatem zakończyłam dociekać czy poród będzie bezpieczny, wyszłam z założenia, że będzie na pewno.

W 7/8 miesiącu ciąży zaczęło mnie kłuć w klatce piersiowej i nie byłam pewna czy to są nerwy (mam stwierdzoną nerwicę lękową), czy coś się dzieje niedobrego. Pojechałam zatem do innego lekarza w Gdyni, który po zrobieniu mi EKG stwiedził jakieś nieprawidłowości zakreślając na wyniku fragment oraz powiedział, że on nie jest w stanie na 100% stwierdzić czy mogę rodzić sn bo nie posiada aktualnych badań TEE (w ciąży nie można robić badań przezprzełykowych). Dał mi do zrozumienia, że jest to wróżenie z fusów odnośnie stanu tętniaka i powiedział, że "chyba raczej" zalecił by cc. Dał mi stosowne zaświadczenie lekarskie w tej sprawie + zalecił kontrolę kardiologiczną po rozwiązaniu.

Po przedstawieniu zaświadczenia mojej pani ginekolog, bardzo ją rozczarowałam/zaskoczyłam (nie wiem jak nazwać jej odczucia), bo wolała, by poród przebiegł sn. Wachała się czy uznać decyzję lekarza, ale w końcu umówiłyśmy się na tą niedzielę na cc.

Ja osobiście obawiam się cc, wolałabym chyba sn, ale nie jestem pewna czy moje serce podoła. Co mam robić? Błagam doradźcie mi coś....
salma2000

Re: Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej - jaki poród?

Postautor: Rzekotka » 01 paź 2012, 17:46

O sposobie porodu powinien decydować opiekujący się Panią ginekolog ponieważ to lekarz ponosi odpowiedzialność za przeprowadzenie porodu i ewentualne negatywne skutki niewłaściwie podjętej decyzji. Cesarskie cięcie jest dobrym sposobem rozwiązania porodu jeśli poród siłami natury wiąże się z ryzykiem dla kobiety.
Rzekotka

Wróć do Forum kardiologiczne